Tel:0216 641 40 07 - 0533 483 49 34

Tezhib, Hat, Ebru Kursu

TEORİK EĞİTİM (1 HAFTA)

 AMAÇ: Öğrencinin ebru ile teorik ve görsel olarak tanışması

 YÖNTEM: Ebru ve resim sanatı ile ilgili görsel malzemeler soyut ve figüratif resim örnekleri ile ebru örneklerinin karşılaştırılması, ebru tekniğini uygulayarak gelenekselin dışına çıkılması (Japon, çin, fars, Osmanlı minyatür estamplarından faydalanılması)

 Ebru sanatın geçmişten bugüne kadar ki tarihsel gelişimi ve bu gelişimin resim sanatıyla ilişkilendirilmesi.

 UYGULAMALI EĞİTİM 2-4 ay

 AMAÇ: Öğrencinin en basit biçimleriyle geleneksel ebru çalışmalarını yapıp  tekne başı sorunlarını kendi başına çözecek ve su renk ilişkilerini kavrayacak noktaya ulaşmasıdır.

 YÖNTEM: Öğrencilerin boya, kitre  su ve diğer (fırça tarak vs.) öğrenmesi tekne başında çalışması, geleneksel ebru çeşitlerinin gösterilmesi.

 UYGULAMA 5-6 ay

 AMAÇ: Öğrencilerin kendi başlarına ebru çeşitlerini uygulayabilmeleri kendi biçim ve renk değerlerini geliştirmeyi hedefler.

 YÖNTEM: Her öğrenci hazırladığı malzemeleri kullanarak ebru çalışmasını yapar.

 KUMAŞ ÜZERİNE EBRU ÇALIŞMASI

 Kumaş için kullanılacak boyaların tanınması ve bunlarla ilgili klasik motif veya daha değişik motiflerin kumaş(ipek tercih sebebidir) üzerine uygulanması.

 HAM PORSELEN ÜZERİNE EBRU UYGULAMASI

 Ham porselen veya seramik üzerine ebru  türlerini tanımak, tasarlamak ve geliştirmek.Bu çalışmaların ardından tekamül kursu isteyen öğrencileri için (tuval,vazo üzerini büyük ebatlı  çalışmalar  ve ebru temelli soyutlama) farklı uygulamalara geçilir.

 Derslerimiz grup olup, istenirse özel ders de verilebilinir.

  • Haftada 1 gün 1 saat ders verilmektedir. Öğrenci isterse kendi başına sebest çalışma yapabilir.
  • Salı ve Cumartesi ders günümüzdür.